4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz!

4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz!

4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz! Psikolojide her nesne bir duyguyu ya da durumu ifade eder. Elbette günlük hayattaki seçimlerinizin ilişkili ilişkilerinize etki edeceğini söylememize gerek yok. Bu test sayesinde; kadın – erkek ve arkadaşlık ilişkilerinde nasıl bir karaktere sahip olduğunuzu söyleyeceğiz. Bu test, Japon psikoloji profesörleri tarafından hazırlanan Kokoloji kitabından alıntıdır.

4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz! Tek Soru

4 soruda ilişkilerde nasıl biri olduğunu söylüyoruz!

Aniden büyük bir fırtına çıktı. Birden bastıran sağanakta yürüyorsunuz. Son sürat koşsanız bile gidilecek yere beş dakika uzaklıktasınız. Bu durumda aşağıdaki seçenekleden hangisi yapacağınızı hareketi en güzel tanımlar? Unutmayın, aşağıdaki seçenekler karakterinizi ortaya koyuyor.

A. Büyük bir ağaç bulup yağmur dinene kadar altına beklerim.

B. Yağmurun ne kadar süreceğini bilmiyorum. Bu yüzden gideceğim yere kadar koşarım.

C. Şemsiyesini paylaşacak biri ya da şemsiye alabileceğim bir dükkan olup olmadığına bakarım.

D. Çantamda daima katlanabilir bir şemsiye taşırım. Onu kullanırım.

4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz! Cevap Anahtarı

kokoloji

A. “Büyük bir ağaç bulup yağmur dinene kadar altına beklerim.” seçeneğini seçtiyseniz, siz ilişkilerde aranızdaki sorunları halletmeye geçmeden önce, karşı tarafın öfkesinin dinmesini bekliyorsunuz. Karşı tarafın istediği kadar bağırıp çağırarak içini boşaltmasını seyredersiniz. Karşı taraf rahatladıktan sonra kendi bakış açınızı soğukkanlılıkla ve tarafsız olarak sunarsınız. Bazılarına göre bu yaklaşım akılcı, bazılarına göre ise sinsicedir.

B. ” Yağmurun ne kadar süreceğini bilmiyorum. Bu yüzden gideceğim yere kadar koşarım.” seçeneğini seçtiyseniz, içinizdekilerin hepsini döktüğünüz müddetçe kavganın sonucunun ne olacağı umrunuzda bile değil. Sizce siz haklısınız. Tartışacak bir şey yok. Sizin taktikleriniz arasında alma- verme yok. Eğer karşınızdaki öfkelenirse siz daha çok öfkeleniyorsunuz. Eğer karşınızdaki bağırıyorsa, siz kükrüyorsunuz. Bu sizi tartışmak için pek eğlenceli biri yapmasa da en azından nerde durduğunuzu anlamak çok kolay.

C. “Şemsiyesini paylaşacak biri ya da şemsiye alabileceğim bir dükkan olup olmadığına bakarım.” seçeneğini seçtiyseniz karşıtlıklar ve tartışmalar size göre değil. Bu nedenle kavga içerisinde bile siz daima karşı tarafı sakinleştirmeye çalışıyorsunuz. Ama ne yazık ki bu davranış bazen işleri daha da kötüleştirir. Zaman zaman durup fırtınayı göğüslemelisiniz.

D. “Çantamda daima katlanabilir bir şemsiye taşırım. Onu kullanırım.”  seçeneğini seçtiyseniz, her suçlamaya verebilecek bir cevabınız, her yanlışınıza bir özrünüz olduğunu düşünüyorsunuz. Size göre bir tartışma, atışma yeteneğini bilediğiniz bir gösteridir. Ama bu davranışınız başkaları tarafından kaypak, sahte ve bunaltıcı geliyor. Ama sizin muhtemelen bunun içinde mantıklı (!) bir açıklamanız vardır.

Bu testi sevdiyseniz buraya tıklayarak başka bir test daha çözebilirsiniz:)

Kokoloji kitabını buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Please follow and like us:

One thought on “4 Soruda İlişkilerdeki Karakterinizi Söylüyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: