Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu

Aşk-ı Memnu denildiğinde akan sular durur. Türkiye’de neredeyse herkesin en az 2 defa baştan sona izlediği dizi, yasak ve imkansız aşkın en gerçekçi halini anlatıyor. Diziyi izlerken her zaman hak vereceğiniz ya da suçlayacağınız birileri mutlaka vardır. Ancak, genel itibari ile bu aşk hikayesinde herkes suçsuzdur.

Herkesin kendince haklı sebepleri vardı. İşte dizinin oyuncuları ve haklı sebepleri…

Aşk-ı Memnu Oyuncular

Aşk-ı memnu

Dizinin oyuncuları arasında inceleyeceğimiz kişiler; Bihter, Behlül, Nihal ve Adnan’dır. Tabiki Firdevs’inden Beşir’ine herkes çok önemli karakterlerdir. Ancak aşk, bu dört karakter çevresinde dönmektedir.

Nihal (Hazal Kaya)

Aşk-ı memnu

Nihal, dizinin en masum karakteridir. Çocukluğundan beri Behlül’ü sevmiştir. Aslında Behlül’le akrabadır. Ancak uzaktan. Bu nedenle ona en başından beri hiç ailesinden biri gibi bakamamıştır. Nihal’in aşkını gösterme şekli farklıdır. Belki annesizlikten, belki de kırılgan bir yapıda olduğundan ne zaman Behlül’ün başkasını sevdiğini görse düşüp bayılmayı tercih etti.

Behlül ise bu sevgiden tamamen habersizdi. Nihal’i tamamen akrabası hatta kardeşi olarak görürdü. Nihal’e el şakaları yapmaya, saçını çekmeye bayılırdı.

Ta ki Firdevs hanım devreye girene kadar. Firdevs hanım, zorla Nihal’i Behlül’e empoze etmeye çabaladı. Firdevs’in amacı, kızının evliliğini kurtarmak olsa da ona en büyük acıyı da veren kendisi oldu.

Adnan Bey (Selçuk Yöntem)

aşk-ı memnu

Adnan bey, iyi bir baba, eş ve işveren olmayı başarmıştır. Ancak onun şanssızlığı Bihter’le karşılaşması olmuştur. Eşini kaybetmesi Adnan’ı evliliğe belki de sevmeye sevilmeye küstürmüştür. Bihter ile karşılaşana dek. Bihter’in sadeliği, güzelliği, babasına olan şefkati Adnan’ın yüreğinde bir şeylerin kıpırdamasına neden olmuştur.

Belki de bu yüzden aradaki yaş farkına aldırmadan Bihter’in hayatına girmiştir. Neredeyse kızı yaşında olan Bihter’in kendisini sonsuza kadar seveceğini düşünmüştür.

Behlül (Kıvanç Tatlıtuğ)

Behlül

Behlül… Dizinin en yakışıklısı. En serserisi. Sarı p.. Neyse neyse oraya girmeyelim. Behlül’ün hayatına girmek isteyen yüzlerce kadın vardır. Behlül, neredeyse istediği her kadını elde edebilir. Zaten sevgilisi de bir mankendir. Ancak, insanoğlu işte. Her zaman elde edemediğini ister. Her zaman imkansız olan daha güzelmiş gibi gelir gözüne.

Kendisine “amca” dediği adamın eşine istemeden de olsa yan gözle bakmaya başlar. Kendisine olan güveninden belki de, nasılsa böyle bir ilişki imkansız diyerek küçük oyunlar oynar. Ve istemeden de olsa Bihter’e aşık olur. Aşk oyunu gerçeğe dönüşür. Fakat, Adnan beye karşı kendini durmadan suçlu hisseder. Adnan bey, ona kimsenin bakmadığı zamanlarda bakmış, adeta babalık etmiştir. Böyle iyi bir insana ihanet etmek Behlül’ü günden güne kahreder.

Gel gör ki aşk bu… Yüreğe söz geçmiyor. Bir süre sonra belki aşkını kalbine gömdüğünden, belki de yeni heyecanlar aramasından Nihal’e yakınlaşır. Nihal’in saf kalbinde, Bihter’in aşkını unutmak ister. Çabalar.

Yepyeni bir hayat için elinden gelen her şeyi yapar.

Bihter (Beren Saat)

Bihter

Bihter denince akan sular durur. Öyle de oldu. Başta, annesine olan öfkesinden Adnan beye yakınlaştı. Adnan’ın babacan tutumu ona aradığı şefkati verdi. Hatta, ilk zamanlar Adnan’ı sevdi. Ancak evde Behlül gibi birisi varken sevgisi sonsuza kadar sürmedi. Bihter de Adnan’ın sevgisi ve şefkati altında ezilse de aşkına söz geçiremedi. Belki de dizide aşkını son nefesine kadar sürdürebilen tek kişi Bihter’dir. Çok sevdiği Behlül için kendini “tek nefeste” öldürmek istemiştir. Bunu da başarmıştır.

Eşini aldatması her ne kadar doğru olmasa da, büyük aşkı ile gönüllere taht kurmuştur. Birçok insan Bihter’in ölmemesini ve Behlül’le evlenmesini bile istemiştir.

Aşk-ı Memnu Tekne Sahnesi

Aşk-ı memnu dizisinin her bölümü ayrı bir olay olmuştur. Fakat bazı sahneler, yıllar geçse de tıklanma rekorları kırar. Bunlardan bir tanesi de tekne sahnesidir. Tekne sahnesini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Bu bölümde Bihter ve Behlül, yakınlaşmıştır ve beraber zaman geçirmiştir. Her ne kadar evin çalışanı ikisini görse de genç çiftimiz için unutulmaz bir gündür.

Aşk-ı Memnu Kitap

Son olarak geldik dizinin kitabına. Aşk-ı Memnu dizisi, Halit Ziya Uşaklıgil tarafından yazılmıştır. Kitabın dili biraz ağır gibi gelebilir. Fakat, yeni basımlarına denk gelirseniz daha anlaşılır bir dille yazıldığını görürsünüz. Kitap ve dizi arasında elbette farklar vardır. Okuduğunuz takdirde farklılıkları daha net olarak görebilirsiniz. Son noktayı aşk-ı memnu final sahnesi ile kapatıyoruz. İyi seyirler…

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: