Çanakkale Savaşı Hakkında Az Bilinenler

Çanakkale Savaşı Hakkında Az Bilinenler

Türk ordusunun olağanüstü başarısı, düşmanın Çanakkale’den geçmesini engellemiştir. Tarihe adını yazdıran Çanakkale Savaşı “taarruzun” değil “ölmenin” mücadelesidir. Bu savaş, İngiliz ve Fransız’ları 200 yıl sonra ilk kez yenilmesine sebep olmuştur. İşte Çanakkale Savaşı hakkında az bilinenler:

Yazı Önerisi: Evden Para Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Havada Mermiler Çarpıştı

Havada iki merminin çarpışma ihtimali sizce yüzde kaçtır? Böyle bir olayın yaşanması ancak çizgi filmlerde olur belki de. Ama yanılıyorsunuz. Havada iki merminin çarpışma ihtimali 600 milyonda 1 olmasına karşın; Çanakkale’de bir sürü havadan çarpan mermiye denk gelinmiştir.

Cepheden Cepheye İstek Türkü

Çanakkale savaşı hakkında az bilinenler

Çanakkale Savaşı hakkında az bilinenler arasında cepheden cepheye türkü söylenmesi de yer alıyor. Türk ve Anzak askerlerinin arasındaki mesafe o kadar azdı ki, iki taraf birbirlerinin attığı adımdan haberdar olurdu. O zamanlar Anzak askerleri gitar çalar, Türk’ler de dinlerdi. Hatta Anzak askerlerinin şarkısı bittiğinde Türkler alkışlarlardı.

Çanakkale Savaşı Hakkında Az Bilinenler: Türk Askerleri Öleceğini Biliyordu!

Belki de savaşın en tüyler ürpertici detaylarından bir tanesi de öleceğini bilmektir. Öleceğini bilen insan, kendine zarar veren yerden kaçmaz mı? Ama Türk askerleri kaçmıyordu.

Sadece kendilerinden bir iz bırakarak ölüme gidiyordu. Ancak giderken kendilerinden küçük bir iz bırakıyorlardı. Unutulmamak için. Gitmeden önce Havuz denen yerdeki mermer taşlara isimlerini yazıyorlardı.

Bazen de küçük bir şiir ile geleceğe miras bırakıyorlardı.

Şehitlerin Cenazesi Bozulmamıştı

Çanakkale savaşı hakkında az bilinenler

Çanakkale şehitleri hakkında az bilinenler arasında şehit cenazeleri de yer alıyor. Edirnekapı Şehitliği’nde yaşanan bu olay “şehitler ölmez” sözünü bir kez daha doğruluyor. Yol çalışmaları esnasında bir kabir açılıyor. Açıldığında ise şehit cenazesinin bozulmadığı görülüyor. Aradan geçen onca zamana rağmen kabri aynı şekilde duruyor.

Hatta sadece bir tane değil birden fazla şehit kabrinin bozulmadığı görülüyor.

Çanakkale Savaşı Hakkında Az Bilinenler: Zafer Sözleri

Çanakkale savaşı hakkında az bilinenler

  1. Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!
  2. Çanakkale Zaferi; vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk ulusunun muhteşem bir destanıdır.
  3. Çanakkale müdafaası, üç mucizeler muharebesidir. Hali kurtar­dı; maziye hamaset ve azametini iade etti; vatanımızı bir vatanı ebedi yaptı.
  4. Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zo­runlu olduğunu anlıyorum. (Churchill)
  5. Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.
  6. Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun. Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı.

Aziz milletimiz Çanakkale’de savaşan askerini hiçbir zaman unutmayacak…

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: