Corona Virüs Aşamaları Nelerdir?

Corona Virüs Aşamaları Nelerdir?

Corona virüsün ülkemizde de görünmeye başlaması ile birlikte hastalığın ciddiyeti bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle yurt dışından gelenleri ve yurt dışından gelenlerle temasa geçenleri etkisi altına alan virüs, insanların akıllarında birçok soru işaretine sebep oldu. Bu soru işaretlerinden bir tanesi de corona virüs aşamaları nelerdir konusudur. İşte bir corona virüs hastasının yaşadığı süreç hakkında detayı bilgiler.

Hastalığın İlk Aşaması: Soğuk Algınlığı

Corona virüs aşamaları nelerdir?

Corona virüs vakası ilk olarak soğuk algınlığı ile kendini belli eder. Aslında bu soğuk algınlığı normal bir vakadan farksızdır. Hatta bir dönem insana kendini iyi hissettirerek, iyileştiğini bile düşündürür. Ancak hastalık bir süre sonra daha ciddi bir şekilde kendini belli etmeye başlar.

Corona virüsün ilk etkisi kesinlikle daha önce yaşadığınız griplerin en ağır halidir. Hastalık zatürre olarak kendini belli eder.

Corona Virüs Aşamaları: Nefes Almada Zorluk

Hastalığın ikinci aşaması nefes alış verişinde zorluk yaşatmasıdır. Genellikle hastalar ilk aşamayı anlamazlar. Ancak hastalık ilerlemeye başladığında yaşanan solunu m güçlüğü vakanın ciddiyetini ortaya koyar.  Hastalık esnasında burun tıkanıklığı bir türlü geçmez. Sinüs akıntıları ve öksürük ile birlikte hastalık kendini belli eder.

Bunun yanı sıra, hastalar nefes alıp verirken hırıltı sesinden rahatsızlık duyarlar. Alınan hava hiçbir zaman yeterli gelmez. Durmadan oksijensiz bir ortamda gibi hisseden hastalar, akciğerlerinin çalışmadığını bile düşünür.

Halsizlik

Corona virüs aşamaları nelerdir?

Corona virüs vakası yaşayan kişiler kendini son derece halsiz hisseder. Hastalık ilk aşamasından son anına kadar durmadan yorgunluk ve yataktan kalkmama isteği baş gösterir. hatta ışık ya da sese karşı bile aşırı hassasiyet oluşur.

Kuru Öksürük

Corona virüs aşamaları arasında kendini en çok belli eden belirti kuru öksürüktür. Hastalar durmadan öksürürler. Diğer belirtiler her ne kadar basit bir soğuk algınlığı gibi hissettirse de öksürük, işin ciddiyetini vurgulayan faktörler arasında yer alır.

Şiddetli Boğaz Ağrısı

Corona virüs aşamaları nelerdir?

Esasen bu virüs yüzlerce yıldır var olan bir virüstür. Eskiden hafif seyirlerle geçerdi. Ancak son yıllarda ciddi boyutlar alarak insanın hayatını tehlike altına aldı. Corona virüsün belirtileri arasında şiddetli boğaz ağrısı yer alır. Bazen de ishale yol açan rahatsızlık, ağır formda seyreder.

Please follow and like us:

One thought on “Corona Virüs Aşamaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: