Evde Brezilya Fönü

Evde Brezilya Fönü

Brezilya fönünü duydunuz mu? Saçlarınıza bir defa yapıldığında aylarca dümdüz ve parlak olmasını sağlayan bir işlem. Kısacası permanın tersi gibi. Geçmişte insanlar Brezilya fönü yaptırmak için kuaförlere ciddi paralar veriyorlardı. Ancak şimdi evde Brezilya fönü gayet basit bir şekilde yapılabilir.

Evde Brezilya Fönü Yapılışı

Evde Brezilya fönü

Evde fön yapmak için 2 yöntem var. Birincisi ekonomik, ikincisi biraz daha pahalı. Bu nedenle seçimi yapmak size kalmış. Öncelikle ekonomik yöntemi anlatayım.

Birçok yerde satılan ve kuaförlerin de kullandığı bir ürün var. Bu ürün gelin 20-30 tl arasında bir fiyata satılıyor. Brezilya Fönü denince de direkt bu ürünü veriyorlar. İsmi biokeratin.

İkinci ürün ise ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılan keratin sütü. Keratin sütü 200-300 tl arasında satılıyor.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

düz saç

Ben Biokeratin ile saçlarını Brezilya fönü yaptırdım. Bu nedenle birebir tanık olduğum sonuçlarını ve yapılışını aktarmak istiyorum.

İlk olarak saçlarınızı arındırıcı bir şampuan ile yıkamanız gerekiyor. Genellikle Brezilya fönü için şampuanlar bulunuyor. Bu şampuanları kullanabilirsiniz. Ancak ben evdeki bir arındırıcı şampuan ile saçlarımı yıkadım. Şampuandan sonra kesinlikle saç kremi uygulamamış olmanız gerekiyor. Saç kremi uyguladıysanız maalesef saçlarınıza fön tutmaz.

Yıkama işleminin ardından saçlarınızı iyi bir şekilde kurutun. Hiçbir yerinde nemlilik kalmasın. Şimdi keratini saça sürme işlemine başlıyoruz.

Ellerinize eldiven takın. Mutlaka maske kullanın. Aksi takdirde ciğerlerinize zarar verirsiniz.

Keratini saçlarınıza boya yapar gibi uygulayın. Saçlarınızın tamamına yedirildiğinden emin olun. 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra saçlarınızdaki keratini fön çekerek kurutun. Tamamen kurumayacaktır ancak bir süre kurutmaya çalışın. Ardından saç düzleştirici ya da fön makinesi ile düzleştirin. Ben saç düzleştirici ile yaptım. Isıyı 230 dereceye aldım.

Bu esnada saçınızdan dumanlar çıkacak panik olmayın. Keratinin en zor aşaması bu. Çünkü, ortaya çıkan duman hem gözlerinizi yakıyor hem de soluması son derece tehlikeli. Kaliteli keratin sütlerinde böyle bir şey olmuyormuş. Hatta ortalık milkshake gibi kokuyormuş. Bunu sonradan öğrendim.

Tüm saçlarınızı dümdüz ettikten sonra saçlarınızı asla bağlamayın toka takmayın. Su ile asla temas etmeyin. 3 gün boyunca yıkanmamanız gerekiyor.

Her sabah ve her gece saçlarınızın üzerinden düzleştirici ile geçin. Her defasında burnunuza o iğrenç koku gelecek sabredin. 3 günün sonunda saçlarınızı yıkayın. Ancak yıkarken keratin sonrası bir şampuan kullanmanız gerekiyor. Ben bu maddeye de uymadım. Çünkü keratini yaptığım ilk gün pişman oldum ve bozulmasını istedim.

Brezilya Fönü Yaptıktan Sonra

Evde Brezilya fönü

Şimdi gelelim Brezilya fönünden sonraki sürece. Duştan çıktıktan sonra saçlarım yumuşacıktı. Fön makinesi ile baş aşağı kurutmamız gerekiyor. Ben de öyle yaptım.

Saçlarım düz olmuştu. Ancak, dümdüz değil de sanki Allah vergisi bir düzleşme gibiydi. Düzlüğünü sevdim. Ancak saçlarım katlı kesimdi. Çok anlamsız durdu. Belki küt kesim olsaydı daha çok severdim.

Saçlarımın şekillendirilmesi son derece kolay oldu. Hatta beni gören birçok insan yaptırmak istedi. Parlak ve canlıydı saçlarım.

Ama gel gör ki ben sevmedim. Saçlarım kaygan gibi olmuştu. Sadece dümdüz bırakılıyordu. Toplayınca falan garip bir his oluşuyordu.

Evde Brezilya Fönü Zararlı mı?

Evde Brezilya fönü

Brezilya fönü yaptırdıktan sonra saçlarınız ilk birkaç ay sağlıklı görünüyor. Ben yorumlarda saçlarının döküldüğünü söyleyenleri okumuştum. Ancak “benim saçlarım dökülmez” diyordum. Gerçekten de ilk birkaç ay hiç dökülmedi.

3 ay geçtikten sonra, saçlarımın dümdüz görüntüsü yoktu. Ancak kıvırcık da değildi. Saçma sapan bir şekli vardı. Ve oluk oluk dökülüyordu. Sağlıksız ve cansızdı.

Son derece pişman olmuştum. Saçlarımın eski halime dönmesi için kaç aydır çaba sarf ediyorum. “Boya keratini bozar” dediler diye saçlarımı birkaç defa boyattım. Evet büyük oranda bozdu. Ama eski haline döndürmedi. Şimdi ise birkaç defa kestirmiş biri olarak fönden büyük oranda kurtuldum. Size tavsiyem: Brezilya fönü yapmayın.

Her şeyden önce ciğerlerinize bu kötülüğü yapmayın. Hiçbir şey sağlığınızdan daha kıymetli değil. Ayrıca sokaktaki 3 kadından 2 si düz saçlı. Kıvırcık saç aşktır.

Duygu Özaslan

Please follow and like us:

2 thoughts on “Evde Brezilya Fönü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: