Evde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Evde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Corona virüs tüm dengemizi alt üst etti. Hayatın her alanında hijyen daha da önem kazandı. Uzmanlar tarafından sıklıkla söylenen evden mecbur kalmadıkça çıkmayın uyarıları, evde hijyenin sağlanmasını daha da önemli hale getirdi. Peki evde hijyen nasıl sağlanır? Etkili temizlik yöntemleri için mutlaka yazımızın tamamını okuyun.

1. Evi Sık Sık Havalandırın

evde hijyen nasıl sağlanır?

Evde hijyen sağlamanın ilk kuralı elbette havalandırma. Evinizi gün içinde birkaç kez havalandırdığınızda ortamdaki kirli havayı uzaklaştırarak, içeri temiz hava girmesini sağlarsınız.

2. Evde Hijyen Nasıl Sağlanır? Çamaşır Suyundan Faydalanın

temizlik

Çamaşır suyu, anneannelerimizden miras kalmış bir temizlik alışkanlığıdır bize. Ancak gerçekten de mutfak, banyo ve tuvaletlerde çamaşır suyu kullanılmadığında yeterli temizlik sağlanamaz. Bu nedenle temizleme suyunuza bir miktar çamaşır suyu ekleyin. Ancak kesinlikle çamaşır suyunu başka bir temizlik maddesi ile karıştırarak kullanmayın. Aksi takdirde zehirlenirsiniz.

3. Kapı Kolları ve Işık Düğmeleri

evde hijyen nasıl sağlanır?

Birçok insanın temizlik esnasında önemsemediği yerlerin başında kapı kolları ve ışık düğmeleri yer alıyor. Aslında günde onlarca kez buralara dokunuyoruz. Bakteri ve mikropların en sık bulunduğu bu yerleri sık sık temizlemeniz gerekiyor.

4. Evde Hijyen Nasıl Sağlanır? Her Gün Süpürge Açın

banyo

Her sabaha süpürge açarak başlamanız mis gibi bir sabaha  uyanmanın en hijyenik yoludur. Belki yorucu gelebilir ilk zamanlar ama, emin olun sağlığınız ve temizliğiniz için bu önemli şartlar arasında yer alıyor.

5. Her Hafta Nevresimler Yıkanmalı

evde hijyen nasıl sağlanır?

Nevresim temizliği yapılırken makinenin sıcaklık derecesini arttırmanız gerekiyor. Deterjan seçiminiz de bu noktada çok önemli. Kaliteli deterjanlar kullanmanız gerekiyor.

6. Kumanda, Fare, Bilgisayar, Telefon Temizliğievde hijyen nasıl sağlanır?

Evde hijyen nasıl sağlanır yazısını okurken elinizde bulunan telefondan işe başlamanız gerekiyor. Her ne kadar uzmanlar cep telefonu gibi cansız maddelerden virüs taşınmadığını belirtse de yine de bu eşyalar tam bir kirlilik deposu. Elinize bir kolonya ve pamuk an. Telefonunuzu, kumandanızı, bilgisayarınızı silin. Çıkan kire siz bile inanamayacaksınız.

Yazı Önerisi: En İyi Türk Dizileri Nelerdir?

7. Kıyafetler

Evde hijyen

Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra ütülemeniz gerekiyor. Özellikle evinizde bir bebek varsa mutlaka her eşyasını ütülemeniz öneriliyor. Ütünün yüksek sıcaklığı bebeklerin cildi için zararlı maddeleri öldürüyor. Yetişkinlere faydasının olmadığını düşünmeyin. Aksine, yetişkinlerde de mikroplar ütü sayesinde yok oluyor. Ayrıca, ütü yaparak çamaşırlarınızın kokusunun daha kalıcı olduğunu göreceksiniz.

8. Evde Hijyen Nasıl Sağlanır? Temizlik Suyuna Sirke

temizlik hijyen

Temizlik yaptığınız, yerleri sildiğiniz ya da tozları aldığınız suya sirke eklemeniz önerilir. Sirkenin temizleyici ve mikrop öldürücü gücü yadsınamazdır. Bunun yanı sıra; kötü enerjiye inanıyorsanız, sirkenin evdeki kötü enerjiyi de aldığını bilmeniz gerekir.

9. Bulaşıkları Makineye Atın

temizlik

Bulaşığınız az olduğu zamanlarda elde yıkadığınızı biliyoruz. Fakat, gerçekten hijyen elde etmek için mutlaka bulaşıkları makinede yıkamalısınız. Bulaşık makinesinin sıcaklığı sayesinde bulaşıklarınızdaki tüm mikroplar ölür ve hijyen sağlanır. Elde ne kadar yıkarsanız yıkayın, aynı hijyeni yakalayamazsınız.

 

Please follow and like us:

2 thoughts on “Evde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: