Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evlilik insan hayatındaki en önemli karardır. Sadece ilişki başlarken değil, bittiğinde de devam eden bir süreçtir. İnsan annesini, babasını, kardeşini seçemez ancak; eşini ve arkadaşlarını seçebilir. Bu söze kaderci yaklaşım sergileyenler olabilir. Ancak, insan büyük oranda kaderini kendisi inşa eder. Bu nedenle evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler listesini bekarların mutlaka okumasını öneriyoruz.

Bu yazı evlilik terapistlerinin önerileri doğrultusunda oluşturulmuştur.

1. Ailenizle Anlaşabiliyor mu?

Evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Evlilik iki insan arasında bir karar olsa da, aile son derece önemlidir. Sizi belli bir yaşa getiren ailenizi ya da onun ailesini bir kenara atamazsınız. Hayatınızdaki insan ailenizle anlaşabiliyor mu? Onlara karşı tutumu nasıl?

2.Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler: Dürüst mü? Dürüst müsünüz?

Evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

İlişkiniz esnasında karşınızdaki insanın yalanlarını yakaladınız mı? Ya da kendiniz sürekli yalan söylemeye mecbur duruyor musunuz? Eğer ilişkiniz yalanlar üzerine kuruluysa, evlilikte de bu süreç son derece olumsuz devam eder.

3. Problemleri Çözüyor mu?

evlilik

İlişkiniz boyunca, tartışma esnasında sevgiliniz nasıl davranıyor? Çözümcü mü yoksa, kestirip atıcı mı? Şöyle düşünün, her tartışma esnasında sizi bırakıyor mu ya da bırakmakla tehdit mi ediyor? Bu durumda evliliğiniz boyunca da sizi bırakması kuvvetli bir ihtimaldir.

4. Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler: Öncelikler Listesinde Size Yer Veriyor mu?

evlenmek

Karşınızdaki insanı evlilik düşenecek kadar çok seviyorsanız eğer duyguların karşılıklı olmasının çok önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Karşınızdaki insana şu 2 soruyu sorun:

a) Öncelikler listen nedir?

b) Kendini 5 sene sonra nerede görüyorsun?

Öncelikler listesinde en azından ilk 10’a girmeniz gerekiyor. Eğer ki bu liste uzayıp gitmesine rağmen size yer vermediyse, evlilik kararınızı bir kez daha düşünmeniz gerekiyor.

Bunun yanı sıra, 5 sene sonraki planlarını anlatırken, hayalinin hiçbir yerinde evliliğe ya da size yer vermiyorsa onunla hayalleriniz ortak değil demektir.

5. Sevmediğiniz Huyları Var mı?

Evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Karşınızdaki insan asla değişmez. Kesinlikle bir huyuna değişir umuduyla evlenmeyin. Bunun yerine; ben onun bu huyuna katlanabilir miyim? diye düşünün. Tabi bir de katlanırım elbette diyerek kendinizi kandırmadığınızdan emin olun. Aşıkken hayat toz pembedir. Aşk ne zaman azalmaya başlarsa, Demek Akalın’ın da dediği gibi “pembesi gider, tozu kalır.”

6. Tartışırken Nasıl Biri?

aile

Karşınızdaki insan tartışma esnasında size el kaldırıyor mu? Elindeki cismi fırlatıyor mu? Ya da size küfür ediyor mu? Şunu unutmayın, bir anlık sinir diye bir şey yoktur. Karşınızdaki size küfür ya da dayak gibi bir hakarete giriyorsa, yol yakınken ayrılın. En uzun ayrılıkların acısı bile birkaç ay sürer. Ancak evliliklerin acısı seneler sürer. İyi düşünün.

7.Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler: Olgun mu?

Evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Bu madde özellikle kadınlar için geçerli. Erkekler her zaman için kadınlara kıyasla daha geç olgunlaşır. Ancak, bazı erkekler yaşına rağmen oldukça olgun davranır. Olgun insanlarla her türlü yolculuğa çıkılır. Fakat, çocukça davranışlar sergileyen bir insandan değil , kardeş bile olmaz.

8. Yetiştirilme Tarzınız Benzer mi?

Evlenmeden önce dikkat etmeniz gerekenler

Karşınızdaki insanla yetiştirilme tarzınız bir mi? Bu madde çok önemli. İnsanın karakteri ailesi tarafından yetiştirilme tarzıyla oluşur. Eğer görüşleriniz, üzüntüleriniz ya da sevinçleriniz farklıysa kararlarınızı düşünmeniz gerekir. Elbette, ufak tefek farklılıklar göz ardı edilir. Ancak ciddi fikir ayrılıkları varsa, evlilik kararının şakaya gelmeyeceğini hatırlatmak isteriz.

Evlenmeden Önce Zaman Geçirin

Evlilik kararı vereceğiniz insanı tanıyın. Defalarca buluşun.

“Sevdim burayı” instagram hesabından takip etmek için buraya tıklayın.

Yazı Önerisi: Kaş Nasıl Şekillendirilir?

Please follow and like us:

2 thoughts on “Evlenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: