Genel Kültür Nasıl Gelişir?

Genel Kültür Nasıl Gelişir?

Genel kültürü gelişmiş bir insan her yerde kendini belli eder. Konuşmasından, davranışlarına kadar her detayı kendini ne kadar geliştirdiğinin göstergesidir. Eğer siz de genel kültür nasıl gelişir diyorsanız tavsiyelerimizi dikkate alarak, zamanınızı verimli hale getirebilirsiniz.

1. Gezin

Genel kültür nasıl gelişir?

Genel kültürü geliştirmenin en basit ve en keyifli yolu gezmektir. Gerçekten de çok gezen insanlar çok da bilir.  Bir yeri kitap sayfalarında okurken de bilebilirsiniz tabiki. Ancak gezmenin birebir tanık olmanın tadı başkadır. Gezerken yeni insanlar, yeni yüzler keşfedersiniz. Emin olun deneyim kazanmak genel kültür geliştirmenin en basit yoludur. Gezmek için aşırı bir bütçeye ihtiyacınız yoktur. Önce Türkiye’den başlayın. Ülkemizin her yerini dolaşın. Sonra dünyaya açılın.

Para biriktirin. Paranızı ihtiyacınız olmayan eşyalara değil de gezmeye ayırın. Emin olun bilgileriniz ve gördükleriniz çocuklarınıza kadar miras kalacaktır.

2. Genel Kültür Nasıl Gelişir? Okuyun!

Kitap

Okuyan insan bilen insandır. Kitap, dergi, gazete… Ne bulursanız okuyun. Her konuda fikriniz olsun. Anca fikirleriniz sıradan ve tekdüze olmasın. Mesela; hep pozitif yorumları okumayın, negatif olanları da öğrenin. Farklı fikirlere açık olun. Eğer tek tip okursanız, tek tip insanla konuşursanız siz de tek tip bir insana dönüşürsünüz.

3. Eğitim Alın

Genel kültür nasıl gelişir?

Öğrenmenin yaşı yoktur. Lise mezunuysanız üniversite eğitimi alın. Üniversite mezunuysanız yüksek lisans yapın. Yaşınızı düşünüp “geç kaldım” demeyin. Hala yaşıyorsanız, bu yazıyı okuyorsanız geç kalmamışsınız demektir. Eğitimin yanı sıra, kurslara katılın. Hep hayalini kurduğunuz eğitimlere katılın. Ücretli ya da ücretsiz onlarca kurs vardır. Bunlara katılarak vaktinizi değerli hale getirin.

4. Genel Kültür Nasıl Gelişir? İzleyin

netflix

İnternet kocaman bir deniz derya. Orada takılan ya aptal olur ya alim. Siz alimler kervanına katılın. Kaliteli şeyler izleyin. Belgesel izleyin, kaliteli diziler izleyin. Netflix aboneliğiniz yoksa aylık çok komik bir fiyata abone olun. Orada Lady Diana‘nın hayatından domuz gribi virüsünün yayılış şekline kadar yüzlerce belgesel izleyebilirsiniz. Belgesel dedik diye kulağa sıkıcı gelmesin. Her biri dizi gibi keyifli ve sürükleyici anlatıma sahip.

 

Yazı Önerisi:  Evde Hijyen Nasıl Sağlanır?

5. Dinleyin

genel kültür nasıl gelişir?

Televizyondaki saçma sapan programları izlemeyin artık. Size hiçbir şey katmayan sabah programlarından sıkılmadınız mı? TEDX konuşmacılarını dinleyin mesela. Emin olun insanların deneyimleri sizi madenin 7 kat altında bile aydınlatır. Kaliteli insanları dinleyin, YouTube’da yüzlerce sesli kitap var. Şimdiye kadar hiç dinlediniz mi? Hadi geç kalmadınız!

6- Genel Kültür Nasıl Gelişir? Sinema ve Tiyatroya Gidin

tiyatro

En son ne zaman tiyatroya gittiniz? Tiyatrocular o sahneye çıkabilmek için neredeyse 1 sene boyunca çalışıyorlar. Kocaman bir kitabı harfi harfine ezberliyorlar. Karşılığında maksimum 5 tl gibi bir ücrete sahne alıyorlar. Sizce de gitmeye değmez mi ? Sanatı sanat için icra eden insanlar için ayda en az 1 defa tiyatroya gitmenizi öneriyoruz. Sinema kültürü ülkemizde tiyatroya göre daha da gelişmiş. Bu bir gerçek. Vizyondaki kaliteli filmleri kaçırmamanız da tavsiyelerimiz arasında yer alıyor.

Son olarak İMDB’nin listesinde yer alan en iyi 100 filmi izlemediyseniz hemen bu gece başlayın. Hazır corona virüs sebebiyle evde kaldığımız şu günlerde vakti güzel güzel değerlendirin. En iyi 100 filmin hangisi olduğuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: