Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler

Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler

Hababam Sınıfı filmlerini izlemeyen yoktur. Rıfat Ilgaz’ın unutulmaz eseri olan filmi televizyona her çıktığında ilk kez gibi merakla seyredilir. Büyük küçük herkesin sevdiği Hababam Sınıfı’nın bir de bilinmeyen kısımları vardır. İşte Hababam Sınıfı hakkında ilginç bilgiler:

1.Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler: Ferit İsmi Ölen Bir Çocuğun Adını Yaşatmak İçindi!

hababam sınıfı hakkında bilgiler

Filmde Tarık Akan, “Ferit” ismi ile rol alırdı. Onun Ferit ismini almasının sebebi Ertem Eğilmez’in ölen oğlunun isminin Ferit olmasıdır. Fark ettiyseniz birçok filmde Tarık Akan’ın ismi Ferit’tir. Tarık Akan’ı oğlu gibi seven Ertem Eğilmez, 12 adet filmde Tarık Akan’a “Ferit” ismini verdi.

2. Paşa Nuri Kurtuluş Savaşı Gazisiydi

hababam sınıfı

Filmde yer alan Paşa Nuri karakteri durmadan askerlik anılarını anlatırdı. Zaman zaman askerlik anıları yüzünden ders bile anlatamazdı. Ancak bu karakter tamamen kurgu değildi. Paşa Nuri yani Sıtkı Akçatepe gerçekten de gaziydi. Ayrıca, soyisim benzerliğinden de anlarsınız Güdik Necmi’nin yani Halit Akçatepe’nin babasıdır.

3. Karakterler Gazete İlanı ile Bulundu

hababam sınıfı hakkında bilgiler

Evet yanlış duymadınız. Filmin kadrosu gazete ilanı ile oluşturuldu. Birçok öğrenci oyuncu gazetede ilanı görerek başvurdu ve seçildi.

4. Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler: Güdük Necmi Şaban’ı Tokatlayarak Yüzünü Kanattı

İnek Şaban

Filmlerden bir tanesinde İnek Şaban’ın babasının okula gelmesi istenmiştir. Ancak İnek Şaban, babasını çağırmak yerine Güdük Necmi’yi babası rolüne sokmuştu. Güdük Necmi babası rolünde İnek Şaban’a kızmış ve tokat vurmuştu. Ancak vurulan tokatlar rol icabı değil, gerçekti. Hatta Kemal Sunal’ın yüzü kanamıştı.

5. Kemal Sunal Doğaçlama Oynardı

hababam sınıfı

Kemal Sunal, İnek Şaban rolündeyken ona “doğaçlama yapabilirsin” denmiştir. Kemal Sunal, bazı rollerini doğaçlama olarak oynamıştır. Ancak ortaya çıkan diyaloglar oldukça komik ve eğlencelidir. Ayrıca, İnek Şaban saf ve salak değildir. Aslında oldukça çalışkandır. Ancak onun saf olması dersleri karıştırmasına ve işi haytalığa vermesine sebep olmuştur.

6. Sınıfta Neden Hem Çalışkan Hem de Tembeller Vardı Hiç Düşündünüz mü?

hababam sınıfı hakkında bilgiler

Hababam Sınıfı içinde çalışkan öğrenciler de vardı. Bu kadar tembel öğrencinin içinde neden tembeller yer alıyordu hiç düşündünüz mü? Aslında burada verilmek istenen bir mesaj vardı. Buna göre, eğer bir öğrenci çalışkan olmak isterse sınıf ortamı ne kadar kötü olursa olsun yine de iyi yerlere gelebilir mesajı vermekti.

7. Film El ile Yazıldı

Şener Şen

Rıfat Ilgaz, kitabı yazarken daktilo alamadı. Çünkü parası yoktu. Bu nedenle kitabı eliyle yazdı.

8.Hababam Sınıfı Hakkında İlginç Bilgiler: Hayta İsmail Gerçekten Askerden Geldi

hababam sınıfı fotoğrafı

Filmlerden birinde Hayta İsmail askerden gelmişti. Ancak bu yalan değil gerçekti. Hayta İsmail askerden gelmiş ve dizinin setini ziyaret etmişti. O esnada onu da çekerek film serisine eklemişlerdir.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: