IPhone Kullanıcıları Dikkat!

IPhone Kullanıcıları Dikkat!

Sosyal medya, yaygın internet kullanımı ve neredeyse herkesin elinde bir kredi kartı. Televizyonda her gün gördüğümüz dolandırılma hikayeleri, siber zorbalık ya da şantaj yaparak fotoğrafların çalınması gibi durumlar hep başkalarının başına gelir sanırdım. Ancak, ilk kez benim de başıma böyle bir şey geldi. Bu yazı özellikle IPhone kullanıcıları tarafından dikkat edilmesi gereken nitelikte.

İPhone Kullanıcılarının Dikkatine! Nasıl Hacklendim?

Dün gece saat 01:00’da bir mail geldi. Mail Apple’dan gelmişti. “Hesabınıza birisi oturum açmış, tarayıcısı Linux, eğer bunu yapan siz değilseniz buraya tıklayın” diyordu.

İPhone kullanıcıları dikkat!

Ben de maili görür görmez çok panik oldum ve bana verdikleri linke tıkladım. Apple’ın kendi sitesi açıldı. Mail adresimi, şifremi, kredi kartı bilgilerimi düzenledim. Yeterli güvenliği sağladığımı düşünerek rahatladım. Ancak, kim benim bilgilerim ile neden ve nasıl girsin diye düşündüm.

Bu nedenle “Your Apple  ID was used to sign in to ICloud via a web browser” maili kendisine gelen diğer kullanıcıları aradım. Evet böyle bir mail gerçekten de kötü amaçlı bir giriş olduğunda bildirim olarak geliyormuş. Ancak gelen mesaj bu şekilde değilmiş.

O an dank etti KANDIRILDIĞIM. Kendi ellerimle, kendi bilgilerimi bilinmeyen bir web sitesine yazmıştım.

Oysa bilgisayardan giriş yapsaydım belki de böyle bir şey yaşamazdım. Çünkü bilgisayardan giriş yapmak istediğimde anti virüs programı, mailde gelen siteye erişimimi engelledi. Hatta maili okumama bile izin vermedi.

İPhone Kullanıcıları Dikkat! Eğer Bilgilerimiz Çalınırsa Ne Yapmamız Gerekiyor?

İPhone kullanıcıları dikkat!

 1. Eğer bilgilerinizin çalındığını ya da bir başkasında olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak bir parola oluşturmanız gerekir. Vakit kaydetmeden aşağıdaki kriterlere uygun bir parola oluşturun.
 • En az 8 karakterli
 • Hem büyük hem de küçük harfli
 • En az 1 karakter içeren
 • Kolayca akla gelmeyen.
 1. Şifreyi oluşturduktan sonra sıra geldi diğer güvenlik önlemlerine. Mutlaka iki faktörlü doğrulamayı açın. 

3.Kredi kartı şifrenizi değiştirin, kartınızı internet alışverişlerine kapatın.

 1. Eğer birine kredi kartı bilgilerinizi verdiyseniz mutlaka kartınızı kapattırarak yenisini talep edin.

 2. Hiç kimsenin cep telefonundan İCloud hesabına giriş yapmayın. Eğer giriş yaptıysanız bile derhal şifrenizi değiştirin.

 3. Herhangi bir yanlış durum ile karşı karıya kaldığınızı düşünüyorsanız bilişim suçlarına ihbarda bulunun.

 4. Hiçbir tehdide boyun eğmeyin. Savcılığa şikayetinizi iletmekten asla kaçınmayın.

 5. Cep telefonunuzda mümkün olduğunca müstehcen ya da başkalarının görmesini istemeyeceğiniz fotoğrafları saklamaktan kaçının. Kendi cihazım kimseyi ilgilendirmez demeyin. Tedbir almakta her zaman fayda olduğunu unutmayın.

Kiwi Diş Fırçası

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: