Coronavirüs Neden Bu Kadar İlerledi?

Coronavirüs Neden Bu Kadar İlerledi?

Coronavirüs kabusu tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fakat, Çin’de virüsün yaygınlaşması ve ölümler azaltılmışken, İtalya’da durum böyle olmadı. İtalya’da corona virüs her geçen gün yayılmaya devam etti. Günde yüzlerce ölüm meydana geldi. Peki İtalyan doktora göre İtalya’da coronavirüs neden bu kadar ilerledi? İtalya’nın sağlık önlemleri yetersiz miydi?

Dr. Giacomo Graselli’den Çarpıcı Açıklamalar

Coronavirüs neden bu kadar ilerledi?

Dr. Graselli’nin açıklamasına göre salgınların yaygınlaşması ile birlikte hastaneler kapasitenin çokça üstünde hasta almaya başladı. Sistem aşırı zorlandı. Yatak kapasitesi yüzde elli oranında yükselse de boş alanlar hastalara yetemeyecek durumda. Ülke ne kadar modern ve gelişmiş olsa da yeterince hastayı tedavi etmekte zorlanıldığını belirtti.

İtalya’da yoğun bakıma alınan hastalar kısıtlanmıştır. Doktorlar yoğun bakıma alacağı hastaları seçerek tedaviye alıyor. Eğer yaşam kalitesi, yaşlılık ya da yoğun bakımdan faydalanacak durumda değilse boş yatak bile olsa hastalar kabul edilmeyecektir.

Coronavirüs Neden Bu Kadar Hızlı İlerledi?

Wuhan's virus

Corona virüs, ilk olarak Wuhan’da görüldü. Fakat, hastalığa isim vermek ve neden ortaya çıktığını öğrenmek aylarca sürdü. Hatta aradan geçen onca zamana rağmen hastalığın kesin nedeni ortaya çıkartılamadı. Coronavirüsün yayılmasının ilk nedeni de buydu.

Hastalık ilk ortaya çıktığında doktorlar hayvanlardan bulaştığını düşünmüşlerdi. Fakat yeni vakaların ortaya çıkması, virüsün insandan insana da geçtiğini ortaya koydu.

Bunun yanı sıra, İtalya eğitime ara vermekte geç kalmıştı. Eğitime ara verdiğindeyse öğrenciler bu durumu “tatil” olarak algılayarak sosyal aktivitelerle zamanı değerlendirmişti. Çocukların AVM, sinema, konser ya da kafelere gitmesi, hastalığın yayılmasına yol açtı. Özellikle yaşlı kesim hastalıktan ciddi şekilde etkilendi.

Şimdi mi? Şimdi corona virüs vakasına yakalanan 60 yaş ve üstü kesim boğularak ölüyor. Evet boğularak. Çünkü solunum cihazları her hastaya yetecek kapasiteye sahip değil. Bununla birlikte İtalya’da corona virüs 40’lı yaşlarda olan insanları da etkisi altına almaya başladı. Hatta 20’li yaşlarında bağışıklık durumu düşük olan bir kişi corona virüs nedeni ile hayata gözlerini yumdu.

Peki Türkiye?

Coronavirüs neden bu kadar ilerledi?

Türkiye, coronavirüse karşı oldukça etkili mücadele etti. Etmeye de devam ediyor. Bunu kimse inkar edemez. Coronavirüs vakasına karşı; Umre’den gelenler karantina altına alındı. Konya’da ve İstanbul’da yurtlar boşaltıldı. Hastalık şimdilik 18 kişide görülse de sağlık bakanı ciddi uyarılarla halkı bilgilendirdi.

Halk gerekmedikçe evden çıkmamaya başladı. Camdan dışarı baktığımızda sadece zorunlu insanları görüyoruz. Yetkililerin her sözünü ciddiyetle takip ederek uyguluyoruz. En gerçek haberleri sadece Dünya Sağlık Örgütü’nün internet sitesi ve Sağlık Bakanı’nın twitter adresi üzerinden takip ederek gereksiz  bilgilere rağbet etmiyoruz.

Bir an önce tüm dünyanın eski sağlıklı günlerine dönmesi umudu ile…

Please follow and like us:

One thought on “Coronavirüs Neden Bu Kadar İlerledi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: