Karantina Bitince Ne Yapacaksınız?

Karantina Bitince Ne Yapacaksınız?

Karantina bitince ne yapacaksınız? Hayatımızı mahveden corona virüs tıbbi adı ile covid-19, yaşama farklı bir pencereden bakmamızı sağladı. Düne kadar korkmadan yaptığımız en basit aktiviteleri bile korkarak yapmaya başladık. Ve bu korku kediden korkmaya benzemiyor. Bu korku ölüm korkusu. Bu korku kaybetme korkusu.  Hepimiz evlere hapsolduk. Elbette dışarı çıkan kesim var. Ama bilinçli insanlar kapılarını dışarıya kapattı.

Kapılar kapandı ama, camdan dışarı bakıldığında öten kuşlar, gelen bahar, sıcak havalar ve ağaçların yeşil tonu insanın yüzüne adeta tokat gibi çarptı. Dışarıda dolaşan kedilere baktı yüzlerce insan, “keşke şu kedi gibi özgür olabilseydim” dedi. Oysa o kedi çok zorluk yaşamıştı. Üşümüştü, aç kalmıştı. Ama insanoğlu kedi olmak istemişti.

Virüsün ortaya çıkışı için herkesin farklı bir düşüncesi var. Kimi diyor Çin’in oyunu, kimi diyor yarasa çorbasından bulaştı. Oysa Türkiye’de Çin’i haritada bile bulamayan ciddi bir kesim vardı. Nasıl oldu da bir kişinin hastalığı tüm dünyayı etkilemiş, tüm dünyaya kedi olma isteği doğurmuştu?

Türkiye’de corona virüs görülmeden bir gün önce, korkmadan özgürce markete gitmiştim. Korkmadan bir kafede oturmuştum. Şimdi gittiğim yerleri düşündükçe midem bulanıyor. Oradaki mikropları istemsizce düşünüp korkuyorum. Halbuki hiçbir yer pis ya da mide bulandırıcı değildi. Ama ellerimi yıkamadan geçirdiğim her saniye mide bulandırıcı geliyor işte.

karantina bitince ne yapacaksınız?

Dışarıda giyinmeye hiç üstüm yok diye zaman zaman düşünürdüm. Olan kıyafetlerimi ise ütülemeye üşenirdim. Oysa şimdi ne çok kıyafetim varmış diyorum. Ama kim bilir bir daha ne zaman giyinebileceğim. Dolabımdaki pijamaların biri gidiyor, diğeri geliyor. Meğer insanın en büyük giysi ihtiyacı pijamaymış. Ama bu pijama öyle bir yapıda olmalıymış ki… Evdeyken bile insana kendini mutlu hissettirmeli, aynaya baktığında çirkin göstermemeliymiş. Ama benim hiçbir pijamamın gücü yetmiyor, güzelleştirmeye ya da mutlu hissettirmeye.

Uzmanlar ya da bilgili insanlar durmadan “halinize şükredin, hastanede olabilirsiniz” deyip, evdeki sürecimizde bile yakınmamıza izin vermiyorlar. Evet hastanede değiliz, ama mükemmel durumda da değiliz. Dışarı çıkınca vicdan azabı hissediyoruz, geceleri yatmak, sabahları uyanmak için amacımız yok. Evlenmek, okumak ya da işe gitmek istemiyoruz.

İnsanlardan kaçıyoruz. Herkesin gözünün içine bakıp, hasta mı acaba korkusu taşıyoruz. Evet yine de şükür ama dişlerimizi sıkmaktan çenemiz ağrıyor.

Karantina Bitince Ne Yapacaksınız?

pandemic

Karantina bir gün biter mi bilmiyorum ama, eğer olur da biterse dışarıya çıkacağım. Havanın mis kokusunu içime çekip, ciğerlerimden adeta özür dilercesine nefes alacağım. Kulağıma bir kulaklık takıp, en sevdiğim markette, en sevdiğim ürünlere teker teker dokunacağım.

Ellerimi yıkarken 20’ye kadar saymayacağım. Kaç saniye yıkamam gerektiğini umursamayacağım.

Sevdiklerime sarılmanın tadını çıkaracağım. Yaşlı ya da bebek demeden doya doya sarılacağım. Ne bir insana virüs bulaştırmayı düşüneceğim, ne de bir insandan virüs bulaşır mı diye korkacağım.

Sağlık Bakanı’nı takipten çıkartacağım. Tamam bakan zararsız ve iyi birisi ama, her gece bir korku yaşadık. Bu korkuyu unutmam için onu takipten çıkartmam şart.

karantina bitince ne yapacaksınız?

Çin’den asla alışveriş yapmayacağım. Benim alacağım 3-5 liralık şeyler onların ekonomisi için önemsiz olabilir ama ancak bu şekilde içimi rahatlatabilirim.

En sevdiğim lokantada insanlarla içiçe sosyal mesafeye dikkat etmeden yemek yiyeceğim.  En kalabalık yere gidip bir bardak çay içeceğim.

Dağıtmaktan korkmayacağım. Dağılsın. İster çantam dağılsın, ister evim dağılsın.

Şehir dışında görmeyi isteyip de cesaret edemediğim birçok yer var. Oralara gideceğim. Paramı saçma sapan şeylere değil de gezmeye harcayacağım.

Ha para demişken, beni mutlu eden bir işte çalışacağım. Parası az olsa da mutlu olmam şart.

Sevdiğim diğer insanlara da sarılacağım. Sarılmak ne güzelmiş.

Sahi siz karantina bitince ne yapacaksınız?

Bu arada Turkcell’in aşırı duygusal reklamını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Nil Karaibrahimgil de duygusal bir şarkı yapmış. Dinlemek için buraya tıklayın.

Yazı Önerisi: Evde Otururken Psikolojinizin Bozulmaması İçin Okuyun
Please follow and like us:

One thought on “Karantina Bitince Ne Yapacaksınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: