Neden Uyuruz?

Neden Uyuruz?

Uyku, yaşamının üçte birini uyuyarak geçiren bizler için son derece önemli bir eylemdir. Ancak, bilim insanları neden uyuruz konusunda yapılan onca araştırmaya rağmen bir türlü uykunun ne işe yaradığını tam anlamıyla çözememiştir.

Ancak uyku bilimciler, uykunun faydalarını ve işlevleri konusunda çeşitli hipotezler üretmiştir. Buna göre;

  • Enerjinin boşa harcanmasını engellemek
  • Bedeni onarmak
  • Beyni onarmak
  • Bağışıklık sistemini düzenlemek
  • Bilgileri işlemek
  • Duyguları kontrol altına almak
  • Belleği güçlendirmek olarak sıralandırılabilir.

Fakat uyku araştırmacıları yukarıda sıralandırılan hipotezlerin doğru ya da yanlış tarafları olduğunu belirtir. Buna göre; neden uyuruz konusunda söylenen düşünceler bir dereceye kadar doğrudur.

Neden Uyuruz? Uykunun Geçmişi

neden uyuruz?

Uykunun geçmişi çok eskilere dayanır. Çünkü; kuşlar, balıklar, sürüngenler ve memeliler uyuan canlılardır. Yapılan araştırmalara göre dinozorlar da uyurdu. Hatta; Paleontologlar 2004 yılında bir araştırma yapmıştır. Bu araştırmada; 125 milyon yıllık bir dinozorun kemiklerini incelediler. Dinozor, başını ön bacaklarının arasına sokmuştu. Bu durum, uyurken başını kanadının altına alan bir kuşu anımsatır.

Uyku, sinir hücrelerinin doğal bir özelliği olabilir. Petri kabında geliştirilen nöron gruplarının, durup dururken uykuya benzer bir duruma geçtiği gözlemlenmiştir. Biraz kestirmeleri engellendiğinde ise hızla ve rastgele bir şekilde epilepsiye benzeyen bir taşkınlık haline rastlanmıştır.

Sinir sisteminden yoksun olan mikroorganizmalar bile içsel bir beden saati tarafında düzenlenen bir etkinik ve durgunluk döngüsüne sahiptirler. Dolayısıyla, uykunun kökenleri yaklaşık 4 milyar yıl önce yaşamın ilk başladığı günlere kadar uzanıyor olabilir. 2 adet uyku çeşidi vardır. Bunlar: Yavaş uyku ve REM uykusudur.

Neden Uyuruz? Rüyalar Neyi Anlatır?

Uyku

Her gece yaklaşık 2 saat boyunca rüya görürüz. Fakat, uyandığımızda birçoğunu unuturuz.

REM uykusu, en fazla düş görülen dönemdir. Freud’a göre; rüyada gördüğümüz şeyler uyanıkken yaşanılanların etkisi ile ortaya çıkar. Onun bu hipotezine “Süreklilik hipotezi” de denilir.

Rüyalar genellikle yakın zamanda yaşanılan ya da gün içinde insanı etkileyen olayları yansıtır. Genellikle, gününün büyük bir kısmını oyun ile geçiren bir kişinin rüyasında da oyun oynamasına şaşırmamak gerekir.

Aslında zihin, gün içinde yaşanan olayları belleğe kaydetmekle meşguldür. Yaşananlar rüyalara iki farklı aşamada girer. Örneğin; bir olay yaşadınız ve çok etkilendiniz. Gece yattığınızda bu olay rüyanıza girer. Ardından bu olay ile ilgili başka rüyalar 5-7 gün sonra yeniden rüya olarak görülür. Bu durum ise uykunun anıları işleyerek belleğe kaydettiğini gösterir. Şöyle düşünün; bilgisayarınıza fotoğrafları aktarırken bir önizleme gösterir. Beyin de tıpkı bilgisayar gibidir. Burada önizleme ise rüyalardır.

Peki Engelli İnsanlar Nasıl Rüya Görür?

neden uyuruz?

Sağlıklı bireylerin gün içinde yaşadığı olaylardan etkilenerek rüya gördüğünü söyledik. Fakat, doğuştan görme engelli birinin rüya görmesi, felçli birinin kendini koşarken görmesi ya da işitme engelli birinin rüyasında tüm sesleri duyması bilim insanları tarafından araştırılan önemli bir konudur.

Özellikle görme engelli bireylerin nasıl rüya gördüğü sıklıkla merak edilir. Burada da genetik kodlama devreye girer. Bilim insanlarına göre, beyin genetik olarak deneyimlenecek olaylara kodlanmıştır.

Bir de şöyle bir araştırma olduğunu söyleyerek neden uyuruz konusunu noktalamak istiyoruz: Rüyalarda görülen kötü ya da tehlikeli olaylar, insanların uyandığında kötülüklerle mücadele etmesi için hazırlar.

Kaynak: Neredeyse Her Şeyin Kökeni.

Yazı Önerisi: Corona virüsü eve getirmemek için okuyun!

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: