Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Okuyun!

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Okuyun!

Corona virüs, ülkemize geldiğinden beri tedbirler hız kesmeden devam ediyor. Fakat, ülkemizde sokağa çıkma yasağı ilan edilmedi. Bu nedenle, bazı insanlar mecburi, bazıları ise keyfi olarak dışarı  çıkıyor. Ancak, dışardan eve geldiğinizde virüsü eve getirmemeniz oldukça önemli. Aşağıda anlatacağımız öneriler ile virüsten tamamen kurtulamazsınız. Ancak büyük oranda korunursunuz. Bu nedenle corona virüsü eve getirmemek için mutlaka okuyun!

1.Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Okuyun! Evden Çıkmayın

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun!

Virüsten korunmanın en önemli yolu evden çıkmamaktır. Dışarıda hava ne kadar güzel olsa da maalesef o yeşil çirkin virüs dolanıyor. Konacak yer arıyor. Şöyle düşünün; dışarıda aç bir hayvan var. Açlıktan önüne çıkan ilk insanı ısıracak. Isırılan kişi olmamak istiyorsanız evinizde kalın. Evin tadını çıkartın. Emin olun evde oturmak, hastanede solunum cihazı sırası beklemekten iyidir.

Evde Otururken Psikolojinizin Bozulmaması İçin Okuyun

2. Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun! Dışarıda Hiçbir Şeye Dokunmayın

Market

Markete, eczaneye ya da başka bir yere gittiyseniz hiçbir yere dokunmamanız gerekiyor. Hatta ellerinize eldiven bile takabilirsiniz. Ancak, oldu ki dokundunuz. Bu durumda da ellerinizi asla ama asla yüzünüze değdirmeyin. Saçlarınıza, cep telefonunuza, gözünüze kısacası hiçbir yere dokunmayın.

3. Asansöre Binmeyin

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun!

Asansöre binmemeniz son derece önemli. Asansörde sizden önce binen insanın neler yaptığını bilemezsiniz. Hapşırmış olabilir, öksürmüş olabilir. Hatta sırf kötülük olsun diye tükürmüş bile olabilir. Bu nedenle merdivenleri kullanın. Zaten asansör kullanmak beden açısından da zararlı.

4. Kapı Kulpları

kapı

Kapı açıp kapatırken dokunmama kuralını ihlal etmek  zorundayız. Ancak, sağlık açısından ve diğer insanları hasta etmemek amacı ile kapı kulplarına mendil ile dokunmanız gerekir. Fakat, dokunduktan sonra mutlaka mendili çöpe atın. Asla aynı mendili kullanmayın, cebinize koymayın.

5. Ayakkabı ve Mont

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun!

Dışarıdan gelince ayakkabılarınızı içeri almayın. Fakat, böyle bir şey mümkün değilse, balkona koyabilirsiniz. Montlarınızı mutlaka balkona götürün. Dışarıda bıraktığınız mont sayesinde evinizi virüsten bir nebze olsun korumuş olursunuz.

6. Ellerinizi Yıkayın

ellerinizi yıkayın

Ellerinizi ılık su ile en az 20 saniye boyunca yıkayın. Parmak aranızı da yıkamayı unutmayın. 20 saniye yıkadıktan sonra havlu peçete ile kurulayın ve musluğu da peçete ile kapatın. Ardından peçeteyi çöpe atın.

7. Cep Telefonunuzu Silin

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun!

Cep telefonunuzun da kirleneceğini unutmayın. Gün içinde en çok elinizde tuttuğunuz eşya olan cep telefonunuzu, kolonya ile temizlemeniz oldukça önemlidir.

8. Duş Alın

duş

Dışarıdan gelir gelmez duş almanız son derece önemli. Bu sayede hem rahatlamış hem de temizlenmiş olursunuz.

9. Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Okuyun! Pijamalarınızı Giyinin

Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Mutlaka Okuyun!

Dışarıda giyindiğiniz kıyafet ile evde zaman geçirmeyin. Eve gelir gelmez, ellerinizi yıkadıktan sonra pijamalarınızı giyinin. Dışarıda giydiğiniz kıyafetleri yıkamak üzere sepete atın.

Corona virüs ile alakalı Türkiye’deki son durumları buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Please follow and like us:

3 thoughts on “Corona Virüsü Eve Getirmemek İçin Okuyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Twitter
Instagram
%d blogcu bunu beğendi: